Dětské hry

Ahoj,
hrajete s vašimi dětmi hry? Nemyslím tím ty psychologické hry na zlobení nebo kdo déle vydrží než povolí zákaz, jestli rodič nebo dítě. I když takové hry jsou u nás téměr na denním pořádku :-). Mám na mysli hlavně stolní hry pro děti nebo pro děti a dospělé. Ukážu vám teď naše oblíbené – některé nové, některé už z doby, kdy jsme byli my rodiče malí.

S Juniorem hrajeme stolní hry čím dál víc. Začalo to pexesem, které máme v několika papírových a dřevěných verzích, v česko-anglických mutacích, na motivy oblíbených pohádek, či jen tak vystřižené z papírových archů, které rozdávají v obchodech. Ale pexeso se mu nikdy moc nelíbilo. Třeba až bude starší, najde v něm zalíbení.
Pak ho bavilo Domino – nejdřív obrázkové a pak klasické dřevěné s tečkami.
Puzzle bylo hned v závěsu a jeho obliba trvá klidně do teď (záleží na motivu – Star Wars mu leží v pokojíčku, ale Krtka už jsme poslali dál :-)).
Klasické Člověče nezlob se ho baví přibližně od 4 let, kdy si to hrál podle sebe. Od pěti začal dodržovat alespoň nějaká pravidla. Ovšem prohrávání se bude učit asi až do dospělosti, tam má velké rezervy :-).

Naše současné oblíbené hry:
LOGIK
Pamatujete si tuto hru? My jsme ji měli jako děti, dokonce u babičky byla verze tak o deset let starší, se kterou si hrály větší děti v rodině. My jsme Logika objevili u našich mezi hrami a knížkami po mně a mojí sestře. Junior už si tak přivlastnil maminčino a tetino Lego a teď prozkoumává další hry (ještě nenašel Dostihy :-)). Logik ho začal bavit, vysvětlili jsme mu princip a chce se hezky střídat v hádání, bílé a černé kolíky také umí dát dobře. Baví nás to vlastně oba, pro mě je to návrat do dětství 🙂

LODĚ
My jsme hrávali na čtverečkovém papíru hlavně ve škole když se suplovalo :-). Junior dostal od Ježíška stolní hru, ve které je rastr, dírky, do kterých se zapichávají hotové lodě a taky kolíčky pro střelbu a zásahy. Baví ho to moc, jen jsme zjistili, že když hraje sám, tak říká úplné nesmysly, proto je lepší hrát ve složení – Junior a dospělý proti jinému dospělému. Takže ideálně, když Starosta o víkendu usne.

STORY CUBES
Tuto hru dal Juniorovi do balíčku Mikuláš. Máme zelenou verzi Voyage. V balení je devět kostek, každá má na svých stěnách obrázky vztahující se k cestování v našem případě. Hraje se tak, že hodíte kostkami a podle toho, jaké obrázky vám padnou, vyprávíte příběh. Můžete se držet striktně obrázků a jejich název použít v každé větě nebo se jimi jen inspirovat pro umístění děje příběhu. Také se dá na začátku hodit jen třemi kostkami a určit postavu příběhu, následně hodit všemi devíti a vyprávět. Juniora to baví, docela se u toho nasmějeme, protože se snažíme vyprávět nějaké nesmysly. Starosta chce taky hrát a už nám pár kostek schoval. Naštěstí jsem je už našli :-).

TIK TAK BUM
Tuto hru kluci vytahují u švagrů na návštěvě – líbí se jim, jak bomba tiká a pak vybuchne :-). Je to hra pro všechny věkové kategorie, každý si ji může upravit podle sebe. Na kartičkách jsou napsané slabiky, pro děti můžete napsat počáteční písmena, a vy vymýšlíte slova, která na danou slabiku nebo písmeno začínají. No a předáváte si tikající bombu. Komu vybuchne, ten je z kola ven. Bomba má různé intervaly vybuchování, tak nikdy nevíte, kdo vypadne. A děti to ohromně baví :-).

DOBBLE
Hra roku 2015 a naše hodně oblíbená. Máme základní verzi a od té doby už se dělá i verze pro děti, teď jsem na internetu viděla i třeba verzi Dory, Star Wars a jiné. Princip je vždy stejný, na dvou kartách hledáte stejný symbol. Je to hra na postřeh a můžete si zvolit různé varianty hraní. Juniora to baví hrát, už je i docela rychlý. Starostu to baví vyhazovat z krabičky a vždycky trnu, jestli si z dovolené přivezeme všechny kartičky zpátky :-).

ŽÍŽALY
Tuto hru doma nemáme, Junior ji hrál se svojí tetou o vánočních svátcích. Ségra dostala perfektní dárek – soubor 365 deskových her, kde byla i tato. Nakonec jsem ji našla jako samostatnou hru – viz odkaz. Junior chtěl hrát se všemi z rodiny, moc ho to bavilo. Házel kostkou a pohyboval se po hracím plánu, na kterém byly žížaly jako zkratky nebo vracečky. Takové labyrynty ho baví 🙂

HUSIČKY
Husičky byly taky ze souboru her mojí sestry a Juniora hodně bavily. Nenašla jsem je v prodeji samostatně, proto vám dám odkaz na celý soubor her, který má sestra. Jde zase o deskovou hru na hracím plánu pokresleném husičkami, kde na jednotlivých políčkách plníte úkoly. Místo figurek jsou postavičky husiček :-).

MLÝN A HALMA
Tuto hru máme doma v sadě her z Ikea a když jsme hráli poprvé, Junior mě obehrál. Vyhrál i podruhé a nad tátou taky! Nechápeme. Prostě má nějakou strategii, kterou dospělí nevidí. Takže ho to hodně baví, když vyhrává :-). Další oblíbenou hrou z Ikea krabice je Halma, na tu ještě nemá moc strategii. Ale trénujeme. V této hře je přeborníkem naše babička a ještě ji nikdo z rodiny neporazil… to je výzva, co? 🙂

V KOSTCE!
Hra od Albi, kterou máme ve verzi Moje první obrázky a Abeceda. Princip hry je jednoduchý – deset vteřin se koukáte na kartičku a potom si hodíte kostkou a podle čísla se přečte otázka, na kterou musíte odpovědět. Je to skvělá hra na paměť. Starosta nám ztratil jednu kostku a jedny přesípací hodiny, tak jsme si to upravili podle sebe. Počítáme do deseti a pak jsou na řadě všechy otázky ze zadní strany kartičky.

LOGORELO
Logopedická hra podobná Dobble – je rozdělená na tři skupiny kartiček podle písmene, které se procvičuje – L, R a Ř. Hra je pro dva hráče, každému se rozdá pět karet, doprostřed se dá jedna kartička a hledáte stejné obrázky, které správně pojmenováváte: “Dávám Letadlo a chci od tebe Lampu” – vždy s důrazem na L. Zatím hrajeme verzi pro L a nově také zkoušíme R, ale tam má ještě ve výslovnosti mezery. Hru nám doporučila Juiorova logopedka.

Toto byly naše oblíbené hry za poslední dobu. Které budou další? Napadají mě Aktivity pro děti nebo v klasické verzi a také bychom měli začít s kartami. Takový Černý petr nebo Kvarteto by bylo moc fajn a pak si dáme třeba i partičku Vole lehni. Postupně se určitě dostaneme k Dostihům a sázkám, které máme u babičky a dědy, na tohle se moc těším :-). (Taky jste vždy chtěli dělat bankéře?)

Napište mi, jaké jsou vaše oblíbené hry. Co nejvíc baví vaše děti? Potřebuji nějakou další inspiraci :-).
Mějte se moc krásně a pře ji vám zábavný a hravý týden!
Pa, Pavla

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *