Jak na vlastní e-shop?

Ahoj,
nedávno jsem si prošla otevřením vlastního e-shopu se šperky, které vyrábím, tak bych se s vámi o tuto zkušenost ráda podělila. Nechci psát jen o tom, jak jsem se pouštěla do vlastního obchodu, ale také vám ukázat, jaké jsou jiné možnosti prezentace výrobků na internetu. Mám ve svém okolí hodně podnikavých maminek, které o tom možná zrovna přemýšlejí. A třeba někomu nebude vyhovovat zrovna ta moje cesta, kterou jsem si zvolila, a bude to chtít mít jednodušší. 🙂

Čím začít?
První a základní předpoklad podnikání na internetu je, že máte všechna potřebná podnikatelská oprávnění a dokumenty. Tím hlavním je samozřejmě Živnostenský list, pokud tedy rovnou nezakládáte firmu. Vyřídíte jej na Živnostenském úřadu v místě vašeho bydliště za správní poplatek 1000 Kč. Nechejte si rovnou elektronicky poslat oznámení na sociálku a zdravotní pojišťovnu i na finanční úřad, jinak to budete muset obíhat (jako já, ale to je na jiné povídání). K některým specifickým produktům potřebujete i jiné oprávnění – jako třeba já mám k výrobě šperků i registraci na Puncovním úřadu, protože i kdybych použila třeba jen stříbrné zapínání nebo háček do ucha, už to podléhá povinnosti registrace. Takže prosím, zajistěte si vše potřebné, než začnete.

Výběr způsobu prodeje
Váš vlastní e-shop může fungovat na různých platformách. Základní výběr u klasického e-shopu je asi dvojí – za prvé pustit se do e-shopu, který už celý někdo udělal, vy si pronajmete šablonu, webhosting, máte k tomu IT podporu a na pár kliků máte vše hotovo a můžete přidávat produkty, druhý způsob je mít e-shop na míru – zařídit si webhosting, výběr platformy e-shopu, tam pak potřebujete nějakého IT specialistu (pokud to zrovna nejste vy sami), který vám upraví moduly a všechny potřebné věci okolo.

 1. Pronájem vytvořeného e-shopu
  Největší poskytovatel u nás je asi Shoptet.cz, který spravuje téměř 10,000 e-shopů. Tady můžete vytvořit obchod, který má pár položek, ale také obří e-shop s 20,000 položek. Máte na výběr už hotové šablony, některé vypadají moc hezky, k e-shopu samozřejmě patří i webhosting, správa objednávek, statistiky, evidence zákazníků, exporty pro dopravní služby, už je ošetřeno vše potřebné okolo EET, propojení s GoogleAdW, emaily, uživatelské účty pro vaše kolegy a spousta dalšího.
  Nejmenší e-shop do 10 položek je zdarma. Máte k němu jeden e-mail, 24 modulů a technickou podporu. Další je za 490 Kč za měsíc a tam už můžete mít 500 položek na e-shopu, což bude asi nejvíce používaná varianta u maminek, které rozjíždějí svoje malé podnikání.
  Výhodou takového řešení je, že si obchod uděláte doslova za pár minut, máte k němu technickou podporu na telefonu nebo mailu, vše si uděláte sami, obsluha je intuitivní. A když se vejdete do 10 položek, tak to máte celé zdarma! J
 2. E-shop na míru
  Tady si s pomocí IT specialisty vytvoříte e-shop podle vlastních představ. Také jede na nějaké platformě (v mém případě Preshashop v CZ mutaci), ale specialista vám jej upraví na míru. Třeba já jsem z původní šablony nenechala kámen na kameni, hlavní stránku jsem si nakreslila v JPG a poslala IT specialistovi k vytvoření. Tvořila jsem si jen texty a celkový vzhled mi doladil specialista. Také mi dal spoustu dobrých tipů nebo mě pomocí otázek navedl na věci, které jsem třeba zapomněla u produktů vyplnit nebo jsem je vůbec nebrala v úvahu. Takže já jsem šla touto cestou. Taky obrovské plus pro mě – nejsem v tom sama. Ano, pomoc na infolince by fungovala stejně, nicméně teď mám pocit, že IT specialista ví o mém e-shopu vše, nemusím mu nic vysvětlovat, než se na něco zeptám.
  E-shop na míru s sebou nese náklady spojené s webhostingem (o registraci a koupení domény nepíšu, to musíte udělat i v případě pronájmu e-shopu) – webhosting se dá pořídit za různé ceny, je dobré si předem udělat trochu obrázek nebo se poradit s vašim IT specialistou, které webhostingy používá a doporučuje. No a pak jsou náklady za vytvoření a design e-shopu. A pokud pak budete chtít měnit šablonu nebo nějaké další zásahy, připravte se na hodinovou sazbu vašeho IT specialisty. No a tady jsou náklady opravdu individuální. Když vám web udělá nějaký kamarád, asi to bude levnější varianta, můžete to celé zadat i firmě a tam pak počítejte klidně i s šestimístnou sumou za velký e-shop. Už jen když tvoříte logo, tak se ceny docela rozcházejí. Opravdu to chce hledat, pokud si zvolíte tuto variantu tvorby webu.

Další možnosti prodeje na internetu
Když upustím od vašeho vlastního e-shopu, tak mě napadají následující varianty:

 • Vlastní prezentační stránky
  Ideální pro prezentaci jedinečného nebo specifického produktu, který se vyrábí na zakázku. Tady si sami zvládnete koupit doménu, zařídit webhosting, spustit třeba wordpress a na hlavní stránku dát váš produkt. Do kontaktu e-mail a máte hotovo. Výhodou je, že je to pořád doména s vašim jménem a kromě webhostingu a její registrace nic neplatíte.
 • Prodej na webových portálech
  Tady už ztrácíte možnost mít jedinečný www odkaz s vaším jménem nebo značkou. Když zmíním třeba Fler.cz, na kterém mám také svůj účet, tak v každém odkazu je nejdříve odkaz na Fler a pak až uživatelské jméno. Musím pochválit Fler za to, že u prodejců kontrolují jejich podnikatelské oprávnění a ostatní registrace nutné k prodeji. Už při pohledu na profil vše zjistíte. Za registraci a prezentaci zboží nic neplatíte, vše se dá vytvořit jednoduše a dokonce se zde dá platit kartami (velká výhoda oproti vlastnímu webu, protože smlouvu s karetními společnostmi má Fler, nikoliv vy sami). Ovšem Fler si za to bere procenta z prodeje. Navíc nikde nesmíte mít odkaz na jiné vaše stránky nebo váš e-shop.
  Dalšími oblíbenými portály jsou například Aukro.cz nebo Mimibazar.cz, který zná určitě každá maminka. I tady můžete najít spoustu nového zboží.
  Hodně lidí také používá svoje Facebookové stránky k prezentaci a prodeji zboží vyrobeného v malých kusech nebo na zakázku. Zákazníci si objednávají přes zprávy. Tady také platí, že doména se skládá nejdříve ze jména Facebooku a následně až za lomítkem následuje jméno vaší firmy. Záleží asi na každém, co mu vyhovuje.

Snad vám můj přehled bude přínosný, když budete plánovat vaše vlastní podnikání a jeho prezentaci. A vy, kdo máte svoje malé podnikání, jaký způsob prodeje využíváte?

Mějte se krásně a užívejte advent! Pa, Pavla

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *