Jednoduchý domácí chleba

Před chvílí jsem dopekla chleba a ráda bych se s vámi podělila o recept, protože jestli taky nemáte rádi složitosti jako já, tohle určitě potřebujete zkusit. A dolaďte si ho pak podle sebe :-).

Základní recept na chleba:

1 hrnek celozrnné mouky,
2 hrnky žitné mouky,
1 pytlík sušeného droždí (dala jsem Vitana pekařské droždí),
2 lžičky soli,
1 a 1/2 hrnku vlažné vody,
hrst semínek (slunečnice, dýně apod.)

Do robota jsem nasypala ingredience dle pořadí v receptu a promíchala jen vidličkou. Pak jsem dala hnětací hák a pomalu jsem přilévala vlažnou vodu. Nechala jsem robota pracovat až vzniklo vláčnější těsto. Mezitím jsem si vymazala a vysypala jenské sklo, ve kterém vznikne po upečení hezký bochánek. Do formy jsem pak předělala těsto, několikrát prohodila, vytvarovala jsem jej do oválného tvaru a nechala vykynout. (A my jsme šli na oběd ven… ale nechte to kynout tak 45min)
Po vykynutí jsem těsto ještě jednou jemně prohodila a udělala z něj bochánek se zářezy nahoře. Troubu jsem nastavila na horní-dolní pečení a 250°C. Chleba jsem pekla nepřikrytý cca 30 min – prostě než začal vonět.
Jestli je hotový poznáte poklepáním na kůrku – když se ozve dutý zvuk, je hotovo. 🙂

Dneska jsem pekla pouze základní recept bez semínek. Chtěla jsem si zkusit tu chuť, jaká bude. A za mě dobrý, cítím z toho chleba. S pomazánkou chutnal dobře a večer si ho dám s paštikou :-). Měla jsem tyto mouky: Babiččinu žitnou chlebovou (2 hrnky) a Babiččinu špaldovou celozrnnou jemně mletou (1 hrnek).
Příští pokus bude s přidáním kmínu a pak budou semínka a jiné mouky, mám už koupenou nějakou bio pšeničnou celozrnnou, tak jsem zvědavá na další chutě chleba.

Mějte se fajn a ať se vám povede, jestli ho budete taky zkoušet :-).

Pa, Pavla

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *