Na terase

Ahoj,
konečně nastala správná konstelace na vyšperkování zahrady, tak jsem vám udělala pár fotek pro inspiraci. Letos jsem se snažila udělat terásku malinko barevnější a i když jsem zatím pořídila jen minimum doplňků, začínám z toho mít dobrý pocit a dělám si další seznam maličkostí, které by se mi sem ještě hodily.

Začnu ale od začátku – manžel minulý týden vyčistil terasu a teakový nábytek wapkou, pak vše natřel olejem a konečně jsme mohli dát ven i bazén.
Máme takovou tu nafukovací vířivku a už třetí léto se s ní budeme bavit :-). Ona teda baví hlavně kluky, protože jsou z bublinek nadšení. Junior se vždycky rád rochnil ve vířivce. Od miminka se mnou zkoušel různé aquaparky a vířivka byla na programu vždycky :-). Z tohoto bazénku máme radost i proto, že je za chvilku nafouknutý a pak za pár hodin vyhřátý. Teplota sice vždy o pár stupňů klesne, ale když se chcete koupat ve vodě okolo 30 stupňů, není problém, zapnete vyhřívání a než si dáte kafe, máte to tam :-).
Před dvěma lety jsme se rozhodovali, jestli si na terasu nepořídit klasickou vířivku s tvarovanými sedátky nebo jakou cestou se vůbec vydáme. Naši nám tenkrát řekli o nafukovací vířivce a tomuto nápadu jsme se trochu smáli. Nakonec jsme ji ale pořídili. Proč? Jednak kvůli 3x menší hmotnosti, nemuseli jsme dělat žádné stavební úpravy a hlavně když jsem to chtěla jako bazén pro děti, tak rovné dno bylo vlastně rozhodující. Ve tvarovaných vířivkách mohly děti stát jen uprostřed a pořád si museli dávat pozor, aby neuklouzli. Takhle mají dole rovnou plochu a cachtají se dle libosti. Junior se naučil se šnorchlem, tak je víc pod vodou než nad ní. Starosta si tam zase nosí svoje stříkací zvířátka a baví ho zapínat bubliny.

Už na začátku jara jsem přemýšlela, jak terasu oživíme. Byla jsem tenkrát na workshopu o terasách v Ikea a nakoukla na jarní novinky. Líbily se mi vzorované věci a tak jsem si říkala, že ten základ, který máme v dřevě, zelené a krémové trošku oživím. Nejdřív jsem si myslela, že si tam dám modrou. Ta taky převládala na mém moodboardu, který jsem na workshopu vytvořila. Ale když jsem pak brouzdala po obchodě, vyhrála stará dobrá růžovka. Druhá moje nejoblíbenější barva :-). Tak máme na lavici s krémovým potahem dva svítivé růžové polštáře, koupila jsem ve stejné barvě i svíčku na stůl. Pořídila jsem i keřík vavřínu na stůl – chtěla jsem nějakou jedlou kytku, která vydrží od jara do podzimu. Populární jsou teď olivovníky v květináči roubované na kmínku. Viděla jsem je v obchodech už vloni, ale bohužel na naší terase by nevydržely. Chtějí místo, které je chráněné, nebo se teda přesunout o pár set kilometrů na jih. Na naší terase docela fouká, jak je otevřená do údolí Vltavy a Berounky. Tak mám aspoň malý vavřín jako vzpomínku na Itálii. Vezli jsme si jej ze svatební cesty – rostl nám přímo pod okny.

Kromě pár doplňků v růžové barvě jsem z letní edice pořídila i všechny ostatní svíčky – tyrkysovou, která voní jako letní louka, pak levandulovou s medem a citrónovou. Řeknu vám, když si je zapálím, mám letní náladu okamžitě. Tohle se prostě povedlo. Rovnou se tu přiznám, že neholduji kultu Yankee Candle ani podobným. Když už jsem nějakou měla, tak to byl dárek. Ale moc ráda si kupuju právě vonné svíčky v Ikea. Poměr cena/výkon je pro mě perfektní a provoní mi celý obývák. Omezené množství vůní mi vůbec nevadí, protože mezi nimi mám své favority na každé roční období.

Pořídila jsem ještě venkovní koberec před dveře. Moc se mi líbí trend letních koberečků na balkonech a terasách. Myslela jsem si, že bychom mohli mít něco pod stolem a židlemi, pak jsem si ale představila, jak taháme těžké židle po koberci, vše se bude shrnovat, budeme zakopávat o okraje… tak jsem koupila jen běhoun z přírodního vlákna a natáhla jsem ho před dveře. Poslední dva roky jsme měli rohože, ale ty byly už zničené a taky na bosou nohu dost nepříjemné. Teď jsem daleko spokojenější.

Co máme ještě na terase nového? Letos poprvé jsem zasadila rajčata. Našla jsem jim místo, kam svítí slunce celý den, je chráněné habrovým plotem, tak snad se jim bude dařit. Už máme první kuličky :-). Bylinky jsou moje tradiční, některé mám v záhonu, jiné v truhlíku, daří se všem, jen tymián mi přes zimu vymrzl. Příště ho nesmím zapomenout zakrýt větvičkami z vánočního stromku!

Ráda bych ještě pořídila ubrus. Měla jsem představu bílo modrého proužku, to teď s růžovými polštáři vzalo za své. Možná jen jednoduchý krémový, aby se hodil k potahům a moc neřval… uvidíme, co si zase vymyslím :-).
Co plánujete letos na terasu vy? Doufám, že se vám alespoň nějaký můj tip bude hodit, i maličkost udělá velkou změnu.

Mějte se hezky!
Pa, Pavla

3 komentáře: „Na terase

  1. Pavli, máte to moc krásné! My teď bydlíme rok, ale balkon ještě nepřišel na řadu. Ale musím to nějak vymyslet a aspoň trošku to tam zvelebit. Bylinky jsou zasazené, květiny zatím ne 🙂 A.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *