Naše kuchyně

Ahoj!

Dnešním článkem budu pokračovat v nepravidelné rubrice o našem domově. Mohli jste už číst první příspěvek ze série U nás doma, která pokračovala druhou částí o šetrnějším domově. Draft tohoto článku o kuchyni mám uložený už rok. Musím ale přiznat, že k finálnímu napsání a k celé sérii mě popostrčila kampaň Ikea – Šetrnější domov, do které jsem také zapojená. V současné době pozoruji na české blogerské scéně trochu trend psát o domácnosti, o úsporách, třídění odpadu, domácím pěstování. To vše je perfektní! Ať už jsou blogy do projektu Ikea zapojeny nebo ne, je skvělé přečíst si, jak to funguje v různých domácnostech, sdílet tipy a vychytávky, které lidem vyhovují, naučit čtenáře přemýšlet o množství produkovaného odpadu, o šetření energií a peněz o jiných úsporách. A nebo taky sdílet inspiraci na vybavení bytu, stavební úpravy a jiné.

Dnes vám tedy představím moji kuchyni.

Aktuálně mám druhou kuchyni ve svém životě – ta první byla v domě a pořizovali jsme ji někdy v roce 2004. Byla tenkrát s vanilkovými dvířky, bočnice se vzorem třešňového dřeva… pamatujete ty domy, kde byly barevné zdi, nejlépe oranžové… vypadalo to u nás podobně. Takže když jsme se v roce 2012 stěhovali do nového bytu, měla jsem barev tak akorát a chtěla jsem bílou, krémovou, šedou – čisté tlumené barvy, jednoduchý styl. Co si budeme povídat – i když máte bílý nábytek, tak cokoliv tam dáte, už má svoji barvu, tak to je dost strakaté i bez barevných skříněk atd.

Kuchyni máme tedy v bílém laku (pocitově je to teplá bílá, ne sněhová studená) s hliníkovými zapuštěnými lištami a s černou pracovní deskou z přírodní žuly.
Mezi linkou a horními skříňkami mám na zdi přilepené sklo Lacobel v bílé mléčné barvě. Někdy ale sklo vypadá spíš lehce do mentolova, záleží na aktuálním světle. V minulé kuchyni jsem měla za linkou světle žluté kachličky a na údržbu byly ty spáry docela šílené. Hladké sklo mi přijde lepší. Ale pozor, do skla se špatně přidělávají zásuvky kvůli jeho možnému popraskání. Tak máme zásuvky ve spodní části horních skříněk. Na každém metru kuchyně mám dvě zásuvky a zatím mi nikdy další nechyběla.

Ve spodní části horních skříněk je také zabudováno osvětlení pracovní plochy. Neosvětlených mám jen 30 cm hned vedle lednice, pak osvětlení pokračuje digestoří, zářivkami nad pracovní plochou a zářivkami nad dřezem. V kuchyni je pak udělaný sádrokartonový strop a takový jakoby límec nad ledničkou a skříňkami – tady máme zabudované reflektory. Celkem mám v kuchyni 7 stropních reflektorů. Světla jsme zabudovali tak, abychom si při vaření nestínili hlavou. V minulé kuchyni jsem měla u linky okno, hned u něj pracovní desku, ale to bylo mrtvé místo, protože tam nebylo světlo. Stropní světlo mi svítilo na záda, hodila se mi tenkrát spíš lampička na stůl :-).

Rozvržení kuchyně máme klasické a v rámci velmi omezeného prostoru, který byl v bytě kuchyni vyčleněn docela pohodlné. Ale – stačí nám, vejde se nám tam víc věcí než v kuchyni v předchozím domě a je lépe řešená. Navíc máme komoru, na tu v domě jaksi nezbylo místo…
Kuchyňská linka má tvar U, kdy je v jednom rohu přerušená sloupem se stoupačkami. Když začnu zleva – je tam vysoká lednice, vedle malá 30 cm skříňka, pak varná deska s troubou, pak 90 cm pracovní deska, která jde až do rohu, kolmo navazuje dřez a končí vyvýšenou myčkou, na které stojí mikrovlnka. Za rohem se stoupačkami je ještě asi 120 cm široký ostrůvek, který je předěl mezi kuchyní a jídelní částí obývacího prostoru. Komora je přístupná z kuchyně, je zakrytá skleněnými dveřmi, které se posouvají na stěnu směrem k lednici. Takže když stojím v kuchyni, mám vše okolo sebe pěkně dostupné.

V minulé kuchyni jsem měla hned vedle lednice vysokou skříň s troubou a mikrovlnkou ve výši očí. Vyšší trouba byla skvělá, jenže tento prvek se do bytu přenést nedal právě kvůli menšímu prostoru. Co jsem si ale z domu přenesla a jsem za to nejvíc šťastná z celého rozvržení kuchyně je vyvýšená myčka. Myčka stojí cca 20 cm nad zemí, v domě jsme pod ní měli funkční šuplík, tady máme jen zaslepení deskou. Na myčce mám teď mikrovlnku a pak zbývá pár centimetrů do spodního okraje horních skříněk. Proč ji máme vyvýšenou? Protože se nechceme ohýbat až na zem, když dáváme věci do myčky – a to je velmi často. Každou půlhodinu jdu do myčky, tolik ohýbání by mi odrovnalo záda. Takže nejnižší bod mám někde v úrovni kolen. To je asi největší vychytávka z naší kuchyně ;-).

Další asi stejně super věc, kterou jsme vyřešili už při plánování kuchyně, jsou hlubší skříňky na jedné straně linky. Získali jsme tak spoustu úložného prostoru. Jo a ještě jsem nezmínila, že máme všude hluboké šuplíky a ne dvířka. V minulé kuchyni jsem měla pocit, že mám málo úložného prostoru právě kvůli dvířkům, protože jsem se hlouběji do skříněk nedostala. Takhle si vytáhnu šuplík až nadoraz a mám vše dobře dostupné. Dvířka mám jen pod dřezem a za nimi jsou koše. No a tím, že jsme jednu stranu skříněk udělali hlubší, získala jsem tak tři obří šuplíky o rozměrech téměř 90 cm x 70 cm. Vleze se nám tam hlavní část kuchyňského vybavení – skoro všechny příbory (máme sady pro 12 osob), vařečky, naběračky, otvíráky, atd. V dalším šuplíku jsou všechny hrnce a pánve, ve spodním mísy, tácy, misky na grilování, další sady nožů, které jsme ještě nevybalili z krabic. Na druhé straně linky – v ostrůvku – mám dva šuplíky o rozměrech 60 x 60 a skladuji tam spotřebiče, tlakáč, atd, je ale vidět rozdíl, kdy musím dávat věci napříč do šuplíku, protože vedle sebe by se nevešly.

Vše to byly takové malé nápady, které mají ale obří efekt. A když se kuchyně plánuje od nuly a dělá na míru, proč bychom se měli nechat omezit standardními rozměry skříněk? To pak není kuchyně na míru, ale jen poskládaná na přání.

Dřez máme znovu od Franke, je antracitový, hluboký a obří. Má v jedné části takový schůdek, na kterém stojí nerezový košík na odkapávání věcí. Je to šikovná věcička, nemám tak vodu na lince. Další vychytávkou jsou zabudované nádržky na tekuté mýdlo a jar vedle baterie – nahoře na lince jsou nerezové dávkovače, dole pod linkou jsou plastové zásobníky. Moc se mi nelíbí, když se na lince a okolo dřezu válí spousta různorodých lahviček, kelímků a všeho možného. Takto jsem alespoň dvě věci schovala pod linku. Baterie je klasická mísící, páková. Z druhé strany vedle ní je takový čudlík, kterým se ovládá odpad v dřezu.

Spotřebiče máme znovu od Miele. V domě se nám osvědčily, teď jsme si od nich koupili i pračku a sušičku a dokonce i vysavač (model na parkety). Miele má zase svoje vychytávky, na které jsem si zvykla a už nechci jinak – první z nich je tříšuplíková myčka – hned pod horním okrajem je šuplík na příbory, pak klasický na skleničky a spodní na talíře a hrnce. Nemáme ten velký koš na příbory ve spodním šuplíku, ze kterého mi tečou nervy, kdekoliv ho potkám. Šuplík na příbory dělá už i spousta jiných firem. Další užitečná věc jsou originální Miele plechy, které jsou asi smaltované nebo z nějakého super materiálu, že se tam nic nepřichytne, resp. Když se tam přichytne šťáva, stačí do plechu napustit na pár minut vodu a pak setřít měkkou stranou houbičky. Žádné drhnutí J. Ze stejného materiálu jsou i tři vnitřní strany naší trouby.

Ještě vám dám do galerie pár fotek pro lepší představu.

Mějte se krásně a gratuluji všem, kteří dočetli až sem. Vypadá to na nejdelší příspěvek na blogu :-D. Ale psaní o interiérech hlavně o tom našem mě hodně baví. Tak vás čekají ještě další díly ;-).

Mějte se hezky a díky, že sem chodíte!

Pavla

 

 

5 komentářů: „Naše kuchyně

  1. Pavli, nebyla by fotka celé kuchyně? 🙂

    Jinak se mi ten čistý styl moc líbí, myslím, že budeme mít hodně podobnou kuchyň, tak jak to popisujete 🙂 Máme také žulovou desku a můžu říct, že to byla nejlepší investice! Nezničitelná a nevadí horké nádobí, kdo se chystá na kuchyň, vyplatí se na ni našetřit.

    Já jsem při zařizování volila červené kachličky a teď mě to časem štve, jednak ta údržba spár, zvlášť u sporáku, ale taky už mě ta barva omrzela, to sklo se mi moc líbí, tak třeba za pár let hodím na mužíčka smutné oko a předěláme to 🙂

  2. Mne nejvic zaujal ten drez, ta sirka je super, ten kos a ty zasobniky na prostredky rovnez. A ta zasuvka s pribory by se mi taky hodila. Ja bych uvitala treba clanek o spotrebicich Miele, neco uz jsi nastinila, ale souhrn by se hodil.

  3. Ahoj Pavli. Doufam,ze navadi to tykani. Chtela bych se zeptat na ten “poradac” na pribory,vyrecky atd. Kde se da koupit? S panem, co nam delal kuchyn uz nejsme v kontaktu a v obchodech maji pouze, takove ty plastaky. Dekuji za odpoved. Lenka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *