Otevřené sklepy 2016

Ahoj!

O víkendu jsme zase byli na jihu a vyšlo nám krásné počasí. Byly už letní teploty, svítilo sluníčko, dokonce to bylo i na kraťasy a tričko :-).
Kromě návštěvy rodiny a jedné oslavy jsme šli i do vinohradů na akci Otevřené sklepy. Pojali jsme to jako projížďku na kole. Vinohrady jsou od našeho domu vzdálené asi 5 km, tak to bylo s Juniorem na hezkou chvilku, ale ušlapal to všechno sám. Zastavil se jen jednou v lese ve stínu na pití, jinak celou cestu krásně jel. Mám z něho radost, že se  mu kolo tak líbí. Kromě 5 km do vinohradů jezdil na kole i mezi sklepy a čekala ho i zpáteční cesta, tak toho ujel za sobotu opravdu hodně.

No a co nabízely Otevřené sklepy? Do akce se zapojilo 28 sklepů (vinařství) z oblasti Pod Dubňansků horů. Za vstupní poplatek 500 Kč jste dostali identifikační náramek, mapu s kontakty na všechny vinaře, koštovací skleničku, kapsičku na krk, ve které jste si mohli skleničku nosit, v každém sklepě jste mohli okoštovat vzorky, které vinaři nabízeli, posilnit se občerstvením, napít se vody a ještě byly v ceně poukázky v hodnotě 200 Kč na nákup vína. Vinaři samozřejmě měli připraveno i občerstvení navíc – od zabíjačkové polévky, škvarkové pomazánky po grilované sele, paštiky a jiné dobroty. Mezi sklepy ještě obcházel mužský sbor – páni v krojích, kteří zpívali lidové písně, a také cimbálová muzika – teda jen s basou, bez cimbálu, ten by se jim špatně nosil :-).

Atmosféra byla perfektní. Potkala jsem spoustu starých známých, strávila jsem hezký čas i s rodinou, bylo to skvělé. A hlavně – víno bylo výborné. Mezi sklepy jsou samozřejmě rozdíly, někdo nechává proces výroby přírodní, někdo přidává do vína umělé kvasinky, to všechno jde poznat. Když vezmu moje oblíbené odrůdy, tak mi nejvíc chutnal Ryzlink vlašský, Müller Thurgau nebo Rulandské bílé. No a domů jsem si za svoje poukázky odnesla kupodivu polosladký Hybernal z Jindrova vinařství. To je tak svěží ovocné letní víno, že se mi do toho horkého dne hodilo nejvíc. Navíc měli u Jindry perfektní prezentaci a víno bylo dobře vychlazené. Někteří vinaři měli víno dokonce na sluníčku, tam jsem ani neochutnávala. A u některých se šlo přímo do sklepa ochutnávat mezi bečky (bečky = sudy s vínem), to bylo taky krásné.

Akce byla velice povedená. Jezdíte taky na nějaké podobné vinařské akce třeba do jiných moravských městeček či vesnic? Napište mi, třeba se někde potkáme :-).

Mějte se hezky a díky, že si sem chodíte číst ;-).

Ahoj, Pavla

PS: Pořád ještě probíhá hlasování o Mamablog roku, tak kdybyste mě chtěli podpořit, můžete tak udělat TADY – hlasovat se dá každý den a každý den je také pro hlasující přichystaná nějaká výhra od sponzorů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *