Pojďte s námi na Déčko :D

Ahoj,
minulý týden jsme měli s Juniorem a Starostou moc milou příležitost podívat se do dětské televize Déčko na Kavčích horách. Starosta měl zrovna v ten den narozeniny, tak měl i krásný zážitek. Zvu vás tedy do zákulisí televize :-).

Hlavní budovu České televize pozná asi každý, tyčí se nad Prahou už pěknou řádku let. Já měla vždycky pocit, že hlídá, co se kde šustne, aby to pak mohli vysílat. Tak jsem si příchod trochu nostalgicky a s úctou vychutnávala. Klukům to bylo trošku jedno, jen se pořád ptali: “Kdy už tam budem?”.
Šou začala hned ve vestibulu u výlohy obchodu České televize: “Maminko, koupíš nám spinner?” žadonil Junior.  “Spinner Déčko, to chci!” – ani Starosta nezůstal pozadu. Naštěstí nás v recepci hned vyzvedli a začala exkurze, tak jsem nemusela odpovídat na žádosti kluků :-).

Nejdříve nám paní průvodkyně ukázala model areálu a budov České televize, konečně se trochu orientuji. Pak jsme šli na návštěvu do studia, kde se natáčela Kouzelná školka s Majdou a do dalších studií v televizi. Z dřívějška znám některá studia na Barrandově, tak jsem byla zase ve svém živlu. Jen mě trochu překvapila velikost a to přímé napojení na hlavní budovu. Studia jsou prakticky hned vedle kantýny. Což je vlastně při dlouhém natáčení výhodou :-).
Kouzelná školka se natáčela tuším ve studiu 3 a viděli jsme uvítací vstup, na který jsme tento týden už koukali v telce a kluci se u snídaně překřikovali: “Tam jsme byli!”, “Tohle jsme viděli!” :-).
Jako řeknu vám, že bych asi neměla nervy na natáčení. Vypadá to jednoduše, ale všechno se jede několikrát, pan režisér zkouší různé varianty a záběry kamer, aby byl celek perfektní. Uvítací část měla asi 4 věty a točila se skoro 10 minut. Obdivuji i Majdu, která byla pořád milá a na pokyn režiséra měnila tón hlasu, méně nebo více se podle potřeby pitvořila. Z toho by mě kleplo. Asi bych si to totiž brala osobně :-D.
Prohlídka pokračovala do dalších studií, kde se chystaly kulisy na natáčení pořadu o přírodě, nakoukli jsme i do dílen, kde se kulisy a dekorace vyrábí. Nakonec jsme skončili v promítacím sálu, kde měly děti přichystáno překvapení – promítání podzimních novinek Déčka. A u vstupu děti dostaly taštičky s dárky. Hádejte, co v nich bylo? Déčkové duhové spinnery! To bylo radosti (vypadalo to, jako kdybych to jejich přání zařídila, že? :-D). Takže kluci měli o zábavu postaráno a já mohla zdrhnout na kafíčko na tiskovku :-).

 

Podzim na Déčku
Pod taktovkou režiséra Tomáše Motyčky vznikl pořad DějePIC! Moderuje Tomáš Jeřábek a zábavnou formou provází diváky zajímavými momenty našich dějin. Tomáš Motyčka k pořadu psal i scénář a přetextoval i některé známé písně skupin Kabát nebo Lunetic, aby dokreslil české historické mezníky. Při ukázce jsme všichni dost nasmáli a myslím, že by to bavilo i dospělé :-).
Strašidelný sitcom Mazalové jde na podzim do druhé série, představil jej režisér Biser Arichtev a spolu s dalšími představiteli dětem slíbili nové bláznivé příběhy.
Já se moc těším na italštinu od Emanuela Ridiho a jeho syna Giacoma. Nový pořad Čau bambini má děti naučit nejen základy italštiny, ale i trochu toho italského kulinářského umu.
Jakub Vágner vezme děti alespoň obrazně ven v druhé sérii pořadu S Jakubem v přírodě II. Ukáže jim ale věci, které se jim venku budou hodit nebo které už jen tak nezažijí – jako třeba záchranářské metody, jak přežít v zimě nebo jak se dělá zabíjačka (to ocení zejména nemoravská část dětské populace, která zabíjačku doma nezkusí) :-).
Klukům se na promítání novinek nejvíc líbil animáček No no no! – čte se česky jako citoslovce pokárání doplněné vztyčeným ukazováčkem. Kreslené situace upozorní na nešvary, které děti dělají a jsou zároveň dohnané do krajnosti a absurdna. Já jsem viděla díl, kdy malá princezna vyplazovala každému jazyk místo poděkování. A při každém vypláznutí se jí o něco zvětšil, tak byla celá omotaná a omotaný byl i celý její zámek. Pak se zjevila kárající ruka a pohrozila: “No, no, no!”. Děti si mají uvědomit základy slušného chování.
Do druhé série vstupuje i naučný pořad o internetu Nauč tetu na netu II, kde školá Ondra učí tetu na internetu, ve světě virtuálních komunkace a zároveň se klade důraz i na bezpečnost dětí.
Hudební perličky Pavla Šporcla představí některá díla vážné hudby a k nim propojené animace a Pavlovo povídání, které dětem díla a jednotlivé skladatele přiblíží.
Oblíbené Čtení do ouška pokračuje Pohádkami Boženy Němcové, Dračími pohádkami, Táňa Medvecká čte dětem, které jsou Na peci.
Hýbánky se tentokrát spojily s logopedií a budou se zaměřovat i na procvičování výslovnosti v pořadu Hýbánky s písmenky. Jogínci sportují – to je nová série jogínků, ve které se vydají i za jinými sporty a uvědomí si provázanost všech pohybů.

Novinek je spousta, na podzim se rozjedou i zahraniční seriály, na webu déčka (www.decko.cz) děti mohou objevit nové vzdělávací hry a počasí teď vypadá, že na to všechno bude asi dost času, že?

Hezkou zábavu a mějte se fajn!
Pa, P.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *