Přečteno: Kdysi

Přečteno: Kdysi

Minulý týden jsem dočetla knihu Kdysi od Morrise Gleitzmana, kterou mi zaslalo vydavatelství Argo. Nečetla se mi lehce. Byla totiž o dětech a o válce.
Ale i přesto musím říct, že pojetí příběhu bylo na to hrůzné téma výborné.

Knihu vypráví devítiletý Felix, syn polských židovských knihkupců. Začíná jeho pobytem v katolickém sirotčinci, kam ho rodiče přivedli. Felix věří, že si pro něj brzy přijdou. Věří je to správné slovo pro celou knihu – Felix věří příběhům. Většinu z nich si vymyslel. A když čtete, jak do sirotčince přijeli nacisté a pálili knihy, které našli, jak Felix utíká Polskem, vidí nacisty pálit domy, zachraňuje holčičku Zeldu, ocitají se s dalšími dětmi ve skrýši v židovském ghetu, stará se o ně zubař Barney a nakonec je nacisté najdou, dostávají jeho příběhy hodně smutný podtext.
Felix byl také hodně silný. Postupně mu docházelo, že nemůže všem jeho příběhům věřit, že svět je jiný a nakonec musel konfrontovat i jeho prvotní a nejsilnější příběh o rodičích, ale nevzdával se a věřil a snažil se na všem najít alespoň kousek dobrý.

Kniha je napsána podle deníkových zápisků, dopisů a vzpomínek lidí, kteří zažili holokaust. Hlavní inspirací byl osud lékaře Janusze Korczaka, autora knih pro děti, který celý život pomáhal židovským dětem v sirotčinci ve Varšavě. Když pak dali nacisté rozkaz k odvozu dětí do koncentračního tábora, on se rozhodl jít též, i přesto, že nemusel.
Morris Gleitzman napsal o Felixovi už pět knih – Once, Then, Now, After a Soon. U nás zatím vyšla první – Kdysi. Četla jsem ji ráda, i když šlo o hodně smutné a závažné téma. Felixovo vyprávění a víra v příběhy daly knize známku jedinečnosti. Proto se také těším na další díly, které si přečtu zatím v angličtině.
Četli jste Kdysi také? Co na něj říkáte?

Mějte se fajn. Zatím pa, Pavla

kdysi1
Morris Gleitzman – Kdysi (ARGO)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *