Předvánoční pomoc azylovému domu

Z Instagramu víte, že jsem byla minulý týden ve Středisku křesťanské pomoci v Horních Počernicích, kam jsem odvezla plné auto potřebných věcí.

Tato sbírka je nápadem a dílem Andrey (deermeadow.cz), která se o celé akci rozepsala ve článku Obrácený adventní kalendář. Já jsem svoje myšlenky na sbírku nedotáhla do reality, to přiznám hned. I když jsem se snažila, tak mi nebylo přáno – jeden azylový dům nám tady zavřeli (nikde na webu radnice ani zmínka) a když jsem psala do jiného, kde mají maminky a děti, tak tam mi paní ředitelka odpověděla, že jsou plně zásobeni a nic nepotřebují. Z toho jsem byla docela v šoku, protože mám za to, že podobná zařízení pomoc potřebují prakticky nepřetržitě. Ale asi žiju ve svojí bublině a všechno je jinak.

Zpátky ale k projektu Andrey – v azylovém domě domluvila potřebné, sepsala na web, já jsem rozeslala článek a informace mým sousedkám a začaly se mi kupit u auta tašky s darovanými věcmi. (Holky, ještě jednou za vše velké díky!) Vezla jsem tam i hračky, které, myslím, potěší každé dítě, i když nebyly zrovna na seznamu.

Při mojí návštěvě jsem měla možnost vidět pár klientů a popovídat si s manažerkou o tom, jak jejich středisko funguje. A také jsem hledala odpověď na otázku, kterou mi dal den předtím Junior: “Jak se to stane, že lidi nemají domov?” Na tohle jsem mu odpovědět nedokázala. O exekucích, drogách a gemblerství jsme se doma ještě nebavili. Ani o domácím násilí a možnosti akutně vše sbalit a utéct. Takže toto jsou nejběžnější důvody. V azylovém domě mohou klienti bydlet rok a musí dodržovat přísný režim (muži práce, děti škola, kroužky, matky pomáhají ve Středisku, docházky sociálních pracovníků, aj.). Pak by měli být schopni postavit se trochu na vlastní nohy nebo se přesunou do jiného zařízení. Jsou i klienti, kteří se po uplynutí lhůty opakovaně vrací.
Středisko v Horních Počernicích je jedno z mála (ne-li dokonce jediné), které poskytuje ubytování rcelým odinám. Pro tyto rodiny slouží k ubytování větší pokoje v jedné z budov zařízení, které mají společnou kuchyň.

Pokud byste chtěli udělat dobrý skutek a rádi byste se zapojili do pomoci tomuto zařízení, podívejte se na stránky www.mujnovydomov.eu, kde můžete přispět právě na vybavení 7 rodinných pokojů, ať už koupí jednotlivých kusů nábytku nebo rovnou zařízení celého pokoje. Může to být i hezký firemní charitativní dárek. 🙂 Za vše předem děkujeme!

Mějte se krásně a nezapomeňte obejmout vaše blízké, být vděční za to, co máte a také udělejte nějaký dobrý skutek.
Krásný předvánoční čas!
Pavla

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *