První pomoc

Ahoj!

Minulý týden jste mohli na Instagramu vidět fotky ze semináře o první pomoci, kterou pro maminky uspořádalo Feedo.cz. Za pozvání na tento seminář ještě jednou děkuji!

Téma první pomoci a zejména první pomoci u dětí je pro mě jako maminku aktuální a závažné. Takový seminář bych doporučila navštívit všem. Když si vzpomenu na střípky ukázek z první pomoci, které mě potkaly na základní či střední škole, tak musím s velkým smutkem říct, že už jsem si toho moc nepamatovala a to, co mi v hlavě zůstalo, byly někdy zastaralé metody, jindy mix více postupů. Hlavně jsem si uvědomila, že první pomoc dospělému a dítěti se v mnoha případech liší.

Seminářem nás provázela moc příjemná doktorka Míša, účastnily se maminky bloggerky – některé jsem viděla poprvé, s některými se potkáváme častěji (Bára, Verča, Katka, Tereza, Iva s Lenkou). Všechny jsme s sebou měly děti, které si hrály všude okolo nás, pomáhaly oživovat, dohlížely na záchranu jejich maminky. 🙂

Co jsem se dozvěděla nového?

  • Existuje aplikace do chytrého telefonu, která odešle vaši GPS pozici a přivolá pomoc! Stáhněte si do svých telefonů či tabletů appku Záchranka a aktivujte ji pomocí SMS kódu.
  • Už jen to, že jste zavolali záchranku znamená poskytnutí první pomoci.
  • Při oživování dospělého začínáme masáží srdce, ale při oživování dítěte se musí začít umělým dýcháním, a to pěti vdechy.
  • Na tepenné krvácení se nedává nic savého, rozhodně ne ručník nebo utěrka – může se tak stát, že pod dojmem, že nic neteče dítě vykrvácí, protože se vše vsákne do ručníku.
  • Při první pomoci cizímu člověku použijte rukavice, abyste nechytli nějakou nemoc. Od Míši jsme na semináři dostaly krásný DIY dárek – vnitřní obal z kindervajíčka, ve kterém je jeden pár jednorázových rukavic. Už jsem si je přibalila do své KPZ taštičky v kabelce. Při první pomoci svému dítěti se rukavicemi zaobírat nemusíte, jeho zdravotní stav znáte. Míša nás povzbudila v tom smyslu, ať v případě nouze neřešíme zanesení případné infekce do rány, ale ať hlavně zastavíme krvácení.
  • Když dítě zmodrá, ještě není udušené. Děti prý modrají téměř okamžitě, když se nenadechnou, ale jsou “vysoce návratné” – takže mi nepřímo potvrdila, co jsem si myslela – jsou “gumové a omyvatelné” :-D.
  • Ale také – je důležité myslet na sebe a na vlastní bezpečnost. Třeba když někdo leží na zemi, nemusí být nutně v bezvědomí, někdy spí, je opilý nebo to jen hraje a chystá léčku na důvěřivé kolemjdoucí. Míša nám prozradila dobrý fígl – přijít, začít na ležícího mluvit, koukat, jestli mrká, tlesknout – u toho většinou lidé mrknou. Lidé v bezvědomí nemrkají.

Toto bylo pár střípků, které jsem si nově uvědomila nebo dala do souvislostí. Nejdůležitější z tohoto článku je ale Manuál první pomoci, který zde zveřejňuji se svolením autorky MUDr. Michaly Knězkové a spolupracujícího Feedo.cz. O správném poskytnutí první pomoci by měl vědět každý, tak si fotky klidně uložte pro Vaši potřebu.

Mějte se hezky a díky, že si sem chodíte číst ;-).

Ahoj, Pavla

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *