Rajčatové čatní

 

Ahoj zpátky po prázdninách!
Jaké jste měli léto? A jakou jste měli na zahrádce úrodu? A co rajčata? 🙂 Ptám se záměrně, protože moji úrodu vidíte na fotce :-))) resp. polovinu úrody, abych nepřeháněla :-D.


Na jaře jsem koupila dvě sazenice – cherry rajčátka a odrůdu Marzano. Větvičku cherry nám sežrali rezaví slimáci a první rajče z druhého keříku jsme si rozdělili s manželem. Na to druhé se chodíme posvátně koukat. Mně je prostě líto ho utrhnout a sníst, když je tam samo.
Jsme pěstitelé jedna báseň. Když to viděli naši, tak se chytali za hlavu – holka z jihomoravské plantáže a neumí vypěstovat rajče… mamka má desítky keříků, urodí se kila na každé rostlině a já mám dva kousky… no jo, jenže když jsem byla malá, tak jsem na zahrádce jen trhala trávu. Oštipování lístků si ze školkového věku fakt nepamatuju. A zalívání je taky kapitola. U nás doma zalívá jen taťka, protože tahá těžké konve. Takže mi fakt nedocvaklo, že zalévat rajčata hadicí na listy je blbost. Příští rok se budu snažit jinak.

Ale tak i přes uhnilé listy a zdevastovanou rostlinu se nám urodilo, ne? 😀 No a pro vás, kteří to s rajčaty opravdu umíte a skidili jste větší množství, mám dole recept na rajčatové čatní od mojí mamky. Čatní můžete podávat jako omáčku ke grilovanému masu, k sýrové míse nebo klidně i na grilovanou klobásu ;-).

Rajčatové čatní
1 kg rajčat (oloupat, nakrájet)
12 stroužků česneku
2 lžičky pálivé papriky
1/2 lžičky mletého zázvoru
1 dcl vinného octa
150 g cukru krystal
100 g brusinek
1 lžíce soli

Vše dát do jednoho hrnce a vařit do zhoustnutí – pozor, bude to několik hodin :-).

Doufám, že se povede a bude vám chutnat.
Mějte se hezky!

Pa, P.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *