Svět se zbláznil

Ahoj,
poslední dobou mám takový pocit, že se svět zbláznil. Po pravdě se nestačím divit, co jsou některé skupiny lidí schopné vytvořit, jak se šiří dezinformace, masová nenávist či adorace. Aneb další z článků, co mi leží dlouhou dobu v hlavě. A to jako od podzimu loňského roku?… no comment. Ale asi jsem potřebovala posbírat všechny kapky do pomyslného poháru, i tu poslední.

Vloni jsem jen koukala, co všechno se dá rozpoutat okolo amerických prezidentských voleb. Ano, volila bych Trumpa, kdybych byla Američankou, a i když jsem Češka, tak jsem stejně ráda, že tam je zrovna on. A komu se můj názor nelíbí, může hned přepnout jinam. Všichni máme možnost volby.
Ale nechci tu psát ani o jednom prezidentském kandidátovi nebo o výsledcích voleb. Chci psát o tom, jak mě zarazily ty nenávistné vlny vůči Trumpovi, zmanipulovaná média, kdy pomalu jediné relevantní informace dokázalo předat Fox News. V Čechách to nejspíš všichni brali z CNN, která se ukázala jako totální póvl.
Taky mě zarazily ty vlny v řadách Američanů, kteří volili Hillary. K tomu jsem ani nemusela vysedávat u televize, stačilo si otevřít Instagram, kde odebírám různé americké “celebrity” ze světa módy, filmu či médií. Konkrétně ta neschopnost tolerance. Nebo neochota akceptovat demokratickou volbu většiny. Jeden profil vedle druhého byli jak uražené malé děti, které kopaly kolem sebe.
Pak se strhly vlny podpory žen a vrcholem byla demonstrace druhý den po inauguraci. Vrcholem trapnosti. Když se reportérka ptala, proč demonstrují, za jaká práva žen, co konkrétně jim chybí, tak nebyly schopné nic říct! Demonstrovaly proti Trumpovi, ale on nebyl ve funkci ani 24 hodin, tak proti jakému jeho rozhodnutí demonstrovaly? Američané se dokáží velice rychle nadchnout, proto jsou asi tak lehce zmanipulovatelní. Do čehokoliv. Tentokrát tedy do demonstrací za práva žen napříč Amerikou.

A teď tu bylo MDŽ, které vzniklo díky boji za práva žen. Ale díky opravdovému boji za opravdová práva. Ne, že si nějaké pohoršené celebrity řekly, že se jim nelíbí prezident a budou se kvůli tomu rozčilovat. Švadleny šly tenkrát do boje kvůli volebnímu právu a svobodě projevu.

Podle mě už je Amerika v takové situaci, že ztrácí soudnost. Lidi už neví, co by chtěli, všeho mají nadbytek, ekonomicky se jim teď bude také více dařit (já Trumpovi prostě věřím) a proto vymýšlí doslova kraviny. Viz například třetí pohlaví. Na toto téma mě napadají jen nepublikovatelná slova. Opravdu se svět zbláznil a řeší pitomosti. Když byly války nebo světová krize, řešily se důležité problémy. V době blahobytu (ano, jsme v blahobytu, druhá světová skončila už hezky dávno a od té doby celý svět v takové míře nebojoval) se řeší prkotiny, viz desetiletí vymílání mozků o globálním oteplování. Všimli jste si, že čím více bylo studií o cyklickém vývoji klimatu, tak se “oteplovači” utišili a najednou najeli všichni na téma “změna klimatu”? Ano, klima se mění… vždycky se měnilo a vždycky se měnit bude, protože to jsou prostě přírodní cykly, zákonitosti, které tu jsou bez ohledu na to, kdo na planetě zrovna žije. A teď budou mít utrum i tihle, protože se jim skrouhly dávky z Ameriky a jaké bude další téma? Hádáte správně – genderová rovnost a třetí pohlaví.
To mě po*er, fakt. Sorry, ale já to vnímám jako další věc postavenou na hlavu a přitaženou za vlasy. Další vymílání mozků obyčejných lidí a další velký byznys pro nové nadace a zainteresované subjekty. A z Ameriky se to velice brzy přesune do Evropy, o to strach nemám.
Já jsem v tomto konzervativní a držím se teorie evoluce. Prostě mužský prvek, ženský prvek, potomci, silní jedinci přežijí, slabí nebo deformovaní zanikají. Tak to v přírodě je. Jen člověk to chce pořád měnit.
S tím souvisí i role rodiny, která se nám bortí před očima. Můžem si za to sami, lidem už asi nestačí mít partnera, děti, tvořit rodinu, pracovat na hodnotách. Většina se snaží z toho svazku nějak vyvázat, uniknout za dobrodružstvím, “přece nebudou jako v kleci”. A pak se řeší co s dětmi a psychologové zase musí lidem napravovat vnímání rodiny a říkat jim, že láskyplné prostředí je nejlepší pro výchovu dětí. To už jsme zapomněli? Smutný příběh.
Nebo vztah muže a ženy – od začátku byly ženy kokety a sváděly muže, ti se jim dvořili, nadbíhali jim, pak je udolali a měli rodinu. Když to hodně zjednoduším. Tohle fungovalo už od dob Říma. A pak přišly feministky, které ty vlastní názory přehnaly do té míry, že tu jsou ženy, které si nedokáží říct o pomoc a v roli superwomen se až tak úplně necítí, nebo generace singles, kteří už ani nedokáží s nikým jiným žít. Generace, která má super práci, vlastní byty, relativně dobře zařízené životy, ale chybí jim partneři a následně i rodiny. Možná jim to nechybí teď, ale nevím, jestli je cool být v padesáti svobodný/svobodná, to už mi tak super nepřijde. To už nikdo neuznává tradiční hodnoty?

Bohužel si nemyslím, že se z této roztočené spirály brzy dostaneme. V Čechách je zatím trend směřující k tvorbě mladých nespokojených bojovníků než mladých pracovníků vytvářejících hodnoty. Vede mě k tomu neustálý nárůst vysokoškolských oborů, které se zabývají abstraktními pojmy a nevytváří žádné inovace nebo hodnoty – podívejte se na nárůst studentů různých sociálních “oborů” a všichni si myslí, že budou pracovat v neziskovém sektoru. Kdo na ně bude dělat?

No nevím, jsem z toho celého docela rozpačitá a ani “vypsání” mi nepomohlo. Spíš naopak, hučí mi teď v hlavě. Tak si jdu dát kafe a po obědě půjdu cvičit, to mi pomůže.
Mějte se fajn a napište mi, co si o tom myslíte nebo jestli to vnímáte podobně.
Pa, Pavla

6 komentářů: „Svět se zbláznil

 1. Pavlo, vážím si Vás, že se nebojíte jít se svým (v těchto kruzích určitě menšinovým) názorem ven. Myslím tím tu politickou část vašeho článku 😊 Nicméně, ptala jste se na mínění druhých. Zajímalo by mě, kde berete tu jistotu, že Trump bude dobrým prezidentem? Uznávám, že stejně tak se můžete zeptat i Vy mě obráceně… Já Vám zase mohu namítnout, že jsem na něj četla a poslouchala mnoho názorů v seriózních médiích, Vy byste mě usadila, v jakýchže „rádobyseriózních“ (Babišova nebo Bakalova média apod.) a tak bychom se tu přetlačovaly…. 😊 Neberte to zle opravdu, ale osobně považuji Trumpa za takového českého Zemana, jen možná bohatšího a určitě vlivnějšího. A jen abych rozvinula tu Vaši myšlenku, že lidi už neví, co by chtěli. Já myslím, že to právě dobře ilustruje ta Trumpova výhra – lidé se mají dobře, ale ne tak, jak by chtěli nebo jak se mají z jejich pohledu ti vlivní a bohatí… a Trump jim slibuje a říká to, co chtějí slyšet. Nemyslíte?
  Zdravím, ráda Vás čtu, a tohle mě trošku, přiznám se, zarazilo. Ale ráda se poučím (to není ironie) 😉

  1. Milá Jitko, děkuji Vám za komentář. O obou kandidátech jsem se bavit nechtěla, ale zareaguji na Váš příspěvek.
   Neříkám, že je DT nejlepším prezidentem, neznám ho osobně a tohle by asi mohl říct jen on sám, nakolik lidé mohou věřit jeho tvrzením. Ale je mi sympatické, že dělá to, co říká. Jedná, nazývá věci pravými jmény, nechodí okolo problémů po špičkách. Ono se někdy hodí být magnátem a řídit si svoje království. Mám dojem, že pro něj změna funkce nebyla velkým přerodem. Podle mě v tom umí chodit. Ale to je můj laický názor, jak říkám, neznám jej, jen je mi sympatický a držím mu palce. A to si ráda na svůj blog napíšu.
   Mějte se hezky. P.

   1. Pavlo, je mi to jasné. Taky mi nejsou politické výměny názorů takhle v éteru vlastní. Ale nemohla jsem si pomoci 🙂 Uvidíme, co ukáže čas. Každopádně děkuji za vysvětlení – něco na tom bude 😉

 2. Za mě přesně shodné názory, bohužel většina se nechá velice jednoduše zmanipulovat. Jedině co nám zbývá tak dětem předávat pevné hodnoty i když už nyní ve škole jim tvrdí něco zcela jiného a dnes namísto, aby školy učily tak přetvářejí názory a manipulují dětmi, jelikož ve školách učí právě ti kteří vyšly z takových vysokých škol, kde tyto názory už vládnou ve velké míře.
  Sledujte nezávislá média a hlavně mějte svůj rozumný názor.
  Americké protesty v něčem tak trochu připomínají jak naše umělci a jiné populární osobnosti se vysmívaly demokratické volbě prezidenta Zemana a neskously to, že nezvítězil Schwarzrecberg. Prostě ve skutečnosti spousta těchto lidí absolutně neví co je to demokracie a do pochopení podstaty mají velice daleko.
  Jsem hlavně zvědavá kam to vše povede, protože to pak nedopadlo tak, že moje dcera až bude chodit do školy tak bude muset říkat něco jiného než si bude myslet.

  1. Milá Simono,přesně to jsme si doma říkali – podobnost s protesty umělců u nás. Nejen po volbě prezidenta. Souhlasím s Vámi i ve zbytku a děkuji za komentář. Mějte se hezky. Pavla

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *