Cubetto

Ahoj,
na Instagramu jste už mohli vidět tuto dřevěnou krabičku, která se jmenuje Cubetto. Je to takový malý robot, kterého můžete naprogramovat a určit mu tak jeho cestu, po které se vypraví. Píšu vy, ale myslím tím vaše děti :-). Cubetto se může stát jejich prvním programovacím nástrojem bez použití počítače.

Když jsem Cubetto přinesla, tak kluci koukali, co to je za krabici. Byla na ní fotka dřevěné kostičky a desky, na které byly barevné dílky. Hrnuli se na mě se slovy: “Co to je, mami?” Tak jsme se pustili do rozbalení a spuštění ještě dřív než jsme přečetli návody. Ono je to totiž hodně intuitivní :-).
V krabici je látkový herní plán – mapa světa, který je rozdělený na 36 čtverců. Každý čtverec něco znamená – hory, hrad, poušť, louku, les, cokoliv, co si představíte. Ten si rozprostřete na zem. Pak zapnete kostičku i desku, do které vkládáte příkazy. K dispozici je pak 16 plastových dílků – 4 barvy po 4 kusech a každá barva znamená jiný příkaz pro robota. Dílky se vkládají do dřevěné desky a podle nich pak Cubetto jezdí po podložce.
Na příkazové desce je také příkazový řádek. Modrá příkazová kostička slouží pro vykonání nějaké funkce. Funkci si nadefinujete právě v příkazovém řádku. Můžete tak Cubetto poslat dále než kolik máte kostiček k dispozici. Ostatní příkazy jsou rovně (zelená), vpravo (červená), vlevo (žlutá).
Když vytvoříte robotovi cestu, zmáčknete pak tlačítko a robot se začne pohybovat po herním plánu. Deska s kostičkou jsou propojeny bezdrátově.
My máme základní herní plán s mapou světa, dá se pořídit i město, moře, vesmír nebo výlety.

Cubetto je určeno pro děti od 3 do 6 let a díky němu si mohou uvědomit spoustu věcí:
– jakou cestou se vydat z bodu A do bodu B,
– jak tuto cestu přeložit robotovi do jeho příkazů,
– posloupnost příkazů,
– funkce jako zjednodušení opakujících se příkazů,
– robot nefunguje sám o sobě, ale potřebuje člověka, aby ho naprogramoval,
– v neposlední řadě spolupráci, počítání a jiné dovednosti.

Cubetto je šikovná hračka jak pro děti domů, tak pro školky nebo do dětských centrer. Kluci si s ní teď hrají každý den a příští týden ji vezmeme i na ukázku do školky ostatním dětem. Starosta je na spodní věkové hranici, tak toho baví kostičku zapínat, dívat se, kam jezdí, vkládá do desky jednotlivé dílky, které mu brácha nebo já přípravíme. Myslím, že to bere jako nějaké “programovatelné zvířátko”.
Junior je na horní věkové hranici a ten už si programuje svoje cesty přes pouště a lesysám. Nejdřív si naplánuje, kam se chce dostat, u toho si pořád povídá, naprogramuje kostičku, naučil se používat i funkční řádek a funkční dílky a také u toho vydrží dřepět klidně hodinu v kuse. Ve svojí fantazii si vymyslí nějakou cestu, po které se vydá.

Potkali jste se už někde s tímto robotem pro děti? Pokud se vám líbí a rádi byste si jej objednali, jděte na www.malyprogramator.cz, kde se dá hračka koupit. Můžete také sledovat jejih Facebook nebo Instagram, aby vám neutekly žádné novinky. Aktuální novinkou je totiž sleva 500 Kč :-).

Ať vám hraní přinese spoustu zábavy a hezkých chvilek!
Pa, Pavla

PS: Děkuji týmu malyprogramator.cz za zapůjčení Cubetta k vyzkoušení. Text a foto ve článku jsou moje vlastní, pokud není uvedeno jinak.

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *