Nový pomocník v kuchyni – nový robot

Ahoj,
před velikonočním pečením se vám možná bude hodit článek o našem novém domácím mazlíkovi – o robotu Gourmet Universal (STM 3700WH) od Sencor. Vybrala jsem si jej k recenzi a jsem za něj moc vděčná a nadšený je i můj muž a Junior. Proč? Protože nám ulehčil spoustu práce, naučil nás vařit spolu a všechno si to ještě užít. Ale pojďte si přečíst, jak to vlastně bylo ;-).

Svoji domácnost mám už dlouho a pořád jsem zastávala názor, že mi stačí tyčový mixér. Ostatně bez dětí jsem toho moc nenavařila ani nenapekla kvůli pracovnímu vytížení (a taky to nikdo nevyžadoval), no a s dětmi mi „tyčák“ bohatě stačil – na mixování příkrmů a polívek byl ideální. Od mamky jsem už před lety dostala mixér Zepter a pořád běží, jak má.
Manžel pak v posledních letech začal mluvit o kuchyňském robotu, protože když už jsem dělala nějakou buchtu nebo jsem se snažila upéct domácí chleba, docela jsem se nadřela. Tak vloni koupil robot ETA, z nostalgie. Vážení, ten hluk a po pár otáčkách i smrad bych nikomu nepřála. Robot šel okamžitě vrátit a těsto na bábovku se míchalo ručně… Zrovna jsme měli doma návštěvu a bylo to pak dobré téma k dalším vtípkům.
Téma robot jsme na delší dobu dali k ledu, já jsem říkala, že nám prostě není souzený. Až letos o Vánocích, když jsem zase hnětla těsto ručně a pak kluci najeli na „buchtičky“, tak jsem konečně pocítila tu správnou potřebu mít v kuchyni pořádný stroj. A jako bonus k tomu přišla spolupráce se Sencorem, na kterou jsem se vyloženě těšila.

Tak nám před dvěma týdny přišel robot. První fotky a dojmy jste už viděli na Instagramu i ve Stories. Junior i Starosta zabavili obě krabice a dělali si z nich garáže :-), já prošla návod. Ovládání i sestavování jednotlivých prvků je velmi intuitivní. S robotem jsem se dobře seznámila už při mytí všech dílů před prvním použitím.

Mleté maso – mlýnek na maso, míchací nástavec na hutná těsta
Jako první jsme dělali mleté maso na hamburgery a na karbanátky. Juniorovi jsme namleli čisté hovězí, které manžel předtím očistil od blan, my jsme pak měli ke karbanátkům přidáno i vepřové. Masa jsme pak míchali s kořením a ostatními přísadami hákem na hutná těsta v nerezové nádobě. Vše šlo dokonale, robot plynule reaguje na změny rychlosti a je tichý. Masový mlýnek je celý kovový, dá se rozebrat a dokonale vyčistit, sítka pro hrubost mletí jsou dvě.
K masovému mlýnku ještě můžete připojit plnící nástavce na klobásy nebo párky.

Strouhání zeleniny – struhadlo
Další den jsme strouhali kořenovou zeleninu na polévku – nástavec na zeleninu je plastový s kovovým šnekem a struhadlem. Struhadla jsou na výběr tři včetně krouhacího, kterým uděláte například plátky okurek. Junior si strouhal svoji mrkvičku sám. Učíme ho, že nesmí zeleninu zastrkávat prsty, že má použít nástavec, snažil se být u všeho i u skládání a mytí :-). Zeleninový nástavec šel také celý rozebrat na prvočinitele a vyčistit. Já vše hned myju pod tekoucí vodou, aby tam nezaschly zbytky.

Těsto na bábovku – míchací nástavec A
Míchání středně tuhého těsta jsem dělala A nástavcem, který je k tomu určený. Těsto dobře promíchal. Jen já měla problém s receptem, podle kterého jsem pekla poprvé – nejspíš to byla poloviční dávka :-D. Takže když jsem nejdřív dala vyšlehat jogurt, vejce a cukr, tak mi metlička honila po dně mísy docela malé množství. Tak jsem to odlepila ode dna stěrkou a po přidání mouky už konečně bylo co míchat. No stejně ten recept musím zdvojnásobit nebo možná najít nějaký úplně jiný :-). Jinak co se týká promíchání těsta, to bylo uděláno dobře, bez hrudek.

Šlehačka – šlehací metla
Tak ta byla za chviličku a držela bez ztužovače do druhého dne! Vyšlehali jsme půl litru smetany šlehací metlou – dle návodu na desítku po dobu tří minut a vyšla dokonale. Dali jsme si ji k čerstvým jahodám s cukrem jako nedělní dezert. Junior se po tom mohl utlouct. Dokonce olizoval metlu a měl šlehačku všude na obličeji :-). Bílky jsem zatím nešlehala, ale těším se na to. Chci si upéct svoji první Pavlovu.

Banánový chlebíček – A nástavec na těsta a mlýnek na ořechy
Recept  na banánový chlebíček už na blogu mám (zde). Postupovala jsem podle receptu, jen ořechů bylo méně než hrst. Rozsekala jsem je v mlýnku na ořechy, který se dává nahoru do stejné koncovky, jako skleněná nádoba na mixování koktejlů. Na těsto jsem použila nejdřív šlehací metlu pro vyšlehání másla s cukrem, následně A nástavec na středně hutná těsta pro smíchání všech ingrediencí. Vše bylo super hladké a promíchané. Podívejte se na video: IMG_2138 .

Domácí těstoviny – nástavec na míchání hutného těsta, mlýnek na těstoviny
Těsto dělal manžel, když jsem nebyla doma. Koupila jsem semolinovou mouku a muž ji smíchal s vajíčky a troškou vody, těsto udělal během chvilky hák na hutná těsta.
Po odpočinutí v lednici jsme vzali mlýnek na těstoviny, který má kovového šneka, ostatní části jsou z odolného plastu. Těsto jsme protlačovali nástavcem a nejprve jsme dělali makarony. Byli jsme všichni zvědaví, jak se v těstovinách udělá ta díra, a opravdu tam byla! Měli jsme radost jak malé děti, že si umíme udělat takovou dobrotu. Pak jsme vyměnili sítko a dělali jsme tenké špagety. K těstovinám ale potřebuji ještě trochu cviku – těsto mít o kousek míň hutné a musím se naučit nějaký grif na oddělování těstovin od mlýnku a jejich rozdělení. Já jsem ty těstoviny chytala na tác a následně pomoučenýma rukama rozdělovala od sebe a uložila jsem je v krabičkách do druhého dne v lednici. Trošku jsme uvařili hned po vyrobení a byla to neskutečná dobrota. A druhý den? Kluci mi snědli plné talíře špaget s omáčkou, Junior si dokonce přidal a další den se dožadovali repete. Opravdu tak chutné těstoviny jsem už dlouho nejedla. A oni taky poznali rozdíl.

Nejvíc mě překvapilo, že to je všechno za chvilku (vy, co máte roboty, se prosím nesmějte) :-). Nejhorší je najít dobrý recept a sebrat odhodlání k tomu, něco udělat. Samotná příprava v robotu je rychlá, mytí jednotlivých částí také.
Náš robot má kovové i plastové části. V nabídce Sencor najdete i celokovové roboty. Já svojí volby nelituji, protože nejsem velkovýrobna a nepotřebuji mít 6ti letou záruku na výměnu. I s některými plastovými částmi s klidným vědomím píšu, že jsem s kvalitou provedení spokojená a při používání se nevyskytl jediný problém.
Přesný popis přístroje a jeho technické parametry naleznete na tomto odkazu.
A já se už teď těším, až budu péct velikonoční mazanec. Možná udělám rovnou dva ;-).

Mějte se krásně a vaření zdar!
Vaše „vypečená“ Pavla 😉

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *