Předvánoční tvoření se seniory

Jak vnímáte domovy důchodců? Berete je jako nutné zlo pro seniory, kteří se o sebe nemohou sami postarat, nebo jsou to podle vás důstojná pečovací zařízení? Na začátku prosince jsem měla možnost navštívit domov pro seniory, ve kterém ten “domov” sálal ze všech okolo.

Se sousedkou Katkou jsme jely udělat dobrý skutek – předvánoční výtvarnou dílničku seniorům ze Senior House Trnová.  Přivezly jsme jim jednoduchý úkol, a to dřevěné koníky, které si staroušci měli sami nabarvit a dozdobit barevným ovčím rounem.
Už při vstupu do zařízení na nás dýchla neskutečná atmosféra a v dobrém slova smyslu nás zaskočila. Tak lidsky teplé, příjemné a krásně vyzdobené prostředí jsme ani jedna nečekaly. Uvítaly nás usměvavé tváře personálu a milé manažerky, dozvěděly jsme se o vzniku zařízení, jeho provozu, každodenních radostech a starostech, které se tam řeší.
Líbí se mi přístup k seniorům – ošetřovatelky jsou s nimi v přátelském kontaktu, všichni zaměstnanci jsou milí, ochotní, všichni se znají, staroušci jsou spolu v každodenním kontaktu – pokud chtějí. Přišlo mi to, jak na dobré návštěvě u někoho doma :-). Velké pokoje jsou jen třešničkou na dortu.

Naše výtvarka se jim, myslím, taky líbila. Zúčastnilo se jí asi 8 babiček, vzaly si dřevěné koníky, pomohly jsme jim je rozdělat na jednotlivé díly a už se šlo “natírat” :-). Dámy většinou volily měděnou barvu. Po zaschnutí jsme pomohly do připravených dírek protáhnout ovčí rouno, dokreslily se oči a nos a bylo hotovo. Babičky byly nadšené, že si samy něco vyrobily. Občas se přišel podívat některý z pánů i ošetřovatelky a babičky dostaly spoustu pochval. Bylo to moc milé.

Po dílně se všichni (mobilní) senioři sešli k velkému stolu a poobědvali spolu. To se mi moc líbilo. Podle mě je ten společný čas hodně důležitý. Babičky a dědové si tak mohli v klidu popovídat, pečovatelé jim servírovali oběd a pak si dali společně kafíčko. Za imobilními seniory chodí pečovatelky do pokojů a tráví s nimi čas, povídají si s nimi o každodenních věcech. Tento laskavý přístup je moc hezký.

Když chodím za mojí babičkou do domova důchodců u nás na Moravě, tak to tam takové není. Senioři mají svoje samostatné nebo dvoulůžkové pokoje, jídlo jim roznáší služba na pokoj a jinak jsou tam pečovatelky kvůli běžným úkonům. Nikdy jsem ale od babičky neslyšela, že by si za nimi na pokoj chodil někdo popovídat, že by je vzal do společenské místnosti na nějakou akci atd. Tak je moje babi hlavně na svém pokoji, maximálně na společné chodbě a chodí za ní návštěvy.

V Senior House Trnová je i krásné okolní prostředí – letos udělali skalku a jezírko s vodopádem, v blízkosti jsou koně s výběhem, na které se staroušci chodí dívat. Myslím, že se tu o ně starají moc hezky po všech stránkách. Kdybyste se chtěli podívat na fotky aktivit, rezidence a jejího okolí, koukněte na jejich facebookovou stránku. A pro zájemce o služby mám dobrou zprávu, protože se zatím klienti přijímají bez čekání.
Ono je to vždycky těžké rozhodnutí, jestli dát vaše blízké staroušky do jiného prostředí, než ve kterém žili, ale nemusí to být žádné chladné a depresivní místo. Naopak, jsou zařízení, ve kterých se senioři mají kolikrát líp a cítí se více ve společnosti než když byli doma odkázaní sami na sebe. Nehledě na to, že jsou pod stálým dohledem lékařského personálu.

Do galerie vám dám pár fotek z naší výtvarné dílničky. Doufám, že na vás také dýchne ta pohoda a příjemná atmosféra, která v domově panuje. Z celé akce jsme měly s Katkou velkou radost, bylo skvělé zpříjemnit alespoň pár lidem den.

Mějte se hezky a doufám, že máte alespoň trochu pohodový předvánoční čas. Stresy nechte za dveřmi. 🙂
Krásný advent,
Pavla

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *