Vánoce u nás

V hlavě už mám celé letošní Vánoce komplet promítnuté a maluju si je v zářivých a veselých barvách. Jak jinak, že jo? Hlavně šťastné a veselé :-). Řeknu vám, jak to u nás probíhá.

Obávám se, že to u mě ale dopadne stejně jako každý rok, kdy zařizuju spoustu dárků a atmosféru pro celou rodinu i kamarády (od Mikuláše až po svařák a všechy večeře a kafíčka mezi tím) a pak těsně před Štědrým dnem cítím obrovskou únavu a 24. ráno dokonce depku.
Dělám to všechno ráda, pozor. Já to dokonce miluju – když se u nás na svařák sejdou všichni sousedi s dětmi, 50 lidí je někdy málo a vloni ani 20 litrů svařáku nestačilo!
Taky balení dárků si užívám. Letos už mám až na pár posledních všechy koupené a taky zabalené. Některé už jsem i převezla na jih, abychom se s nimi pak netahali (abysme je nezapomněli :-)).
Jen je těch věcí nějak moc a tím, jak je řeším už od listopadu, tak mám Vánoce v hlavě stokrát přehrané a už mi to nepřijde jako něco, co by mi vehnalo slzy dojetí do očí. Ale ono se to zlomí jako vždycky a pak jsem natěšená jako děcka :-).

Posloupnost mých úkonů a úkolů je ale pořád skoro stejná:
Návštěva Ikea, což je taková předvánoční nutnost – letos jsem pořídila pár doplňků do ložnice, na sváteční stůl, na adventní výzdobu a dokonce i tři sady skleněných ozdob ve vánočních červených a zlatých tónech. Koupila jsem i karton jejich svařáku, což bude jeden z drobných dárečků pro kamarády, nám domů taky krabici zázvorových perníčků a pár věcí v papírnictví.
Příprava Mikuláše – tradičně bude akce se sousedy na společné zahradě, tak řešíme seznam dětí, hříchů, balíčky, svařák, občerstvení a strašidelnou hudbu.
Adventní kalendáře – o těch jsem psala v minulém  článku a letos mají kluci každý nějakou sladkou drobnost plus vánoční aktivity. Fotky toho letošního teprve budou, zatím mám vše naplněno a pečlivě schováno :-).
Dárky od Mikuláše – taky odškrtnuto – drobnosti pro manžela i kluky, budou to mít za oknem, až odejde Mikuláš.
Dopis Ježíškovi – teprve jej budeme psát, kluci zatím dostali každý svůj katalog LEGO (léty prověřený tip na dárky) a z toho si může každý vybrat jednu stavebnici od Ježíška. Takže máme jasno. Junior chce dvě, ale určil si, kterou chce od Ježíška a na kterou si počká na narozeniny.
Jmelí a vánoční hvězda – jmelí nosí manžel, protože jsem někde slyšela, že by ho paní domu měla dostat darované. Vánoční hvězdu vždycky koupím v nějakém obchodu a modlím se, aby přežila. Tak ta loňská byla rekordmanka… než jsme odjeli na hory.
Vánoční dárky – téměř všechny jsou zařízené a zabalené a uložené u Ježíška 🙂
Vánoční výzdoba – jak jsem psala, nové doplňky jsem koupila v Ikee, starší máme uloženy ve sklepě a jako jednu aktivitu z adventního kalendáře máme vyzdobení bytu. Takže budeme zdobit s klukama společně :-). Manžel bude mít za úkol venkovní světýlka.
Předvánoční svařák – už ani nevím, kolikátý to bude ročník, pátý? Je to setkání sousedů a kamarádů před Vánoci u nás na terase. Navařím vždycky spoustu svařáku, každý donese talíř něčeho na zub a bavíme se celé odpoledne a večer. Děti se pak postupně přesunou k nám do pokojíčku, dospělí do obýváku, ale letos budeme mít i party stan a ohřívač, tak by to mohlo být venku příjemnější :-). Zahradu máme ozdobenou světýlky a loučemi, pustíme si nějakou dobrou hudbu… což mi připomíná, že musím udělat několikahodinový playlist… ha!
Cukroví – od manžela máme starý recept na vanilkové rohlíčky – jsou s máslem a vlašskými ořechy a chutnají famózně. Letos mám v plánu dělat je strojkem… Aby byly prostě jak od babičky, takové křehoučké. Kde seženu strojek, zatím nevím, ale rohlíčky budou :-). Zbytek nedělám, protože to nejíme, kluci mají sladkostí dost a hlavně hned na Boží hod jedeme k našim, kde je vždycky spousta tradičních druhů plus taťkův štrůdl.
Stromeček zařizuje manžel, míváme doma jedličku o kousek vyšší než jsem já. Zdobíme ho s klukama 23. prosince, aby Ježíšek věděl, kam má dát dárečky :-). S manželem jsme řešili, jestli stromek nosí Ježíšek jako překvapení pro děti nebo kluky zapojíme. Jenže kdybych chtěla dělat překvapení, byla by to další aktivita, kterou musím stihnout v noci před Štědrým dnem a to prostě nedám. Ve dnech před Vánoci je moje únava na levelu 100 a pomáhá mi jen kafe a vaječňák nebo prosecco. Sorry jako, cokoliv se dá delegovat, tak se MUSÍ delegovat.
Jídlo a štědrovečerní večeře – za tuto tradici děkuji manželovi, že si to vymyslel a na našich prvních společných Vánocích si to prosadil – vaříme 23. prosince. Ráno se jede ještě pro rybu, naloží se do mléka, dají se vařit brambory a zelenina na salát, já si připravím svůj vídeňský salát s cibulí, polníčkem a vývarem (recept tady), manžel dělá jeho bramborový salát a obalí rybí a kuřecí řízky.

 

Štědrý den a svátky
Když všechny přípravy vyvrcholí a padneme 23. do postele totálně znavení, nastane Štědrý den. Manžel od rána pouští koledy, pálí františka a purpuru a nechá mě vyspat. Do toho já vstanu se svojí únavou a depkou a fakt mi tak hodinu až dvě trvá než se dám do lepší a postupně i vánoční nálady. Zní to asi hnusně, ale já jsem po měsíci maratonu, zařizování a besídek fakt hotová. Takže na mě kluci moc nemluví. První rok to bylo trošku na nože, druhý to bylo lepší a vloni vlastně na pohodu, protože manžel věděl, co má čekat. Po první ranní kávě a sprše jsem schopná mluvit a už to bývá dobré.
Snažíme se jít ven do Prahy. Ať už na procházku do centra, na Hrad, vloni byla rodinná sešlost na Kampě a končilo se ochutnávkou šneků v Katru. No a poslední dva roky byl Starosta nemocný a já byla na Vánoce úplně ze hry. Když mu byl rok, měl šílenou angínu a teploty přestaly až na Štědrý den. Vloni měl taky nějakou virózu a znovu nemohl na půl dne ven. Takže já jsem doma s ním a manžel s Juniorem vyrazí s rodinou ven. Co se dá dělat. S dětmi jsem se naučila být flexibilní a moc to neřeším. Hezkých dní v centru Prahy máme během roku spoustu, tak mi to datum nijak nevadí. Aspoň skoukneme víc pohádek.
Minule jsem měla spoustu času na hezké prostření stolu. Starosta po obědě vytuhl a já měla dvě hodiny na poklidnou přípravu. Jediné, co z večeře na Štědrý den děláme je smažení řízků. Ty odpočívají obalené v ledničce a smažíme až tedy těsně před večeří.
Po smažení se jdeme všichni hezky obléct, mezitím zapálím katalytickou lampu, aby pobrala pachy ze smažené ryby.
V 17h se sejdeme u stolu, na který dáme polévku a salát s řízky a zasedneme ke stolu. S manželem máme tradičně k jídlu plzeňské pivo, připíjíme si šumivým vínem, kluci mají džus. Dětem dáváme kuřecí řízky a bramborovou kaši. Jídlo, které mají rádi. Nad kaprem se salátem by jen seděli, tak si opravdu neděláme násilí. My s manželem držíme tradici kapra se salátem.
No a po večeři začnu sklízet ze stolu, manžel nachystá prskavky a jde s kluky čekat ven na Ježíška. Koukají z terasy na okolí, býají tou dobou i ohňostroje, tak je to moc hezké. Po chvilce se k nim přidám a čekáme tam spolu. Manžel pak většinou něco zaslechne a jdeme se podívat, jestli to náhodou nebyl Ježíšek s dárky. 🙂
A zbytek si dovedete představit – nadšené dětské výkřiky, jásot, oba zaboření pod stromečkem a hledají svoje balíčky. Vloni měli na dárcích nalepené fotky, tak věděli, pro koho dáreček je. Vytahují postupně, rozdávají, většinou si ten jeden hned rozbalí a začnou si s ním hrát, my jim pak říkáme: “A co je ještě pod stromečkem?”, tak se hrnou na další dárky. Nosí dárečky i nám s manželem, je to moc milé.
Většinou pak odhrneme papíry, v televizi běží Popelka a začneme stavět LEGO. To je tradice přibližně od Juniorových druhých narozenin. Starosta v tom jede od narození :-). Kolik hasičských a policejních stanic už jsme postavili! Vloni taky Simpsonův barák. A co bude letos? Nevím, uvidíme, jestli byli kluci hodní a jestli jim Ježíšek přinese, co si přejí. 🙂
Spát jdou na Štědrý den pozdě. Snažíme se, aby do devíti byli aspoň ve vaně, ale přerušit stavbu Lega je opravdu těžké. Jsou roky, kdy se zadaří líp, někdy hůř.
My s mužem si pak uděláme pohodu s dalším kolem jeho výborného bramborového salátu (ano, dělá jej manžel a je vynikající!!!), dopíjíme víno a koukáme na Pelíšky! To jsou  moje Vánoce. 🙂 Ten večerní klid, radost, vděčnost dětí, dobrý pocit z toho všeho, to je nejvíc.

Když se přiblíží půlnoc, začnu kromě úklidu chystat i cestu k našim. Jezdíme tam na Boží hod na oběd. Ráno 25. tedy žádné velké zdržování, měla bych mít zabaleno a nachystáno na cestu. Jezdíme vždy na několik dní, když byli kluci malincí hned po narození, tak jsme u našich trávili celý týden včetně Silvestra. Takže kromě oblečení, dárečků, co kluci dostali, vezeme i všechno z ledničky. U našich pak ochutnáváme tři verze bramborového salátu, dva druhy kapra a jídlo dáváme i na terasu, kolik toho je.
U našich je pak i ségra, dáme si slavnostní oběd a pak vezmeme kafíčko a cukroví a jdeme ke stromečku. No a byl i u babičky a dědy. Kdo? Ježíšek přece! 😀 Zase dárečky, ze kterých jsou kluci odvaření, babi s dědou jsou nadšení z jejich radosti. Je to moc hezké.

Na Štěpána pak chodíme k tetě, kde slavíme její narozeniny a potkáme se s celou mojí rodinou. Kluci tam mají bratránka se sestřenkou, my strávíme příjemný čas a většinou ještě ten večer míváme sraz v hospodě s kamarádkami z dětství (holky z mojí školky), protože se ty svátky musí neutralizovat pivem a pokecem mimo rodinu :-)).

A jak to bude letos? Letos kromě dárků, ledničky a našich věcí povezeme taky komplet výbavu na hory pro 4 lidi a oblečení na další dva týdny! Z Moravy totiž přejíždíme rovnou na hory :-D. Ale to už předbíhám.

Někdy si samozřejmě říkám, že bychom měli něco ubrat, nedělat si to tak hektické, tak velké akce. Ale brzy tuto myšlenku zavrhnu. Lidi máme rádi, naši kluci jsou taky hodně společenští a tohle je prostě náš živel. Oslavy, návštěvy a chvíle s rodinou a kamarády.
Holt se to v tom prosinci nakupí. Ale bude leden a pak si odpočineme… Třeba zas na oslavě mých narozenin :-))))) (no comment už)

Takže takto vypadají Vánoce a svátky u nás. Napište mi, jaké jsou vaše tradice, jak u vás probíhá Štědrý den, co na to děti a vůbec mi dejte vědět, jak se na Vánoce těšíte :-). Moc ráda si přečtu, jak to chodí v jiných rodinách.

Mějte se moc hezky a přeji vám poklidný předvánoční čas.
Pusu, Pavla

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *